Boys Under 16

Team Managers

Tom Cain

07960 023781 (M)

tcain2@suttonmail.org

Dave Castle

07795 833901 (M)

dca@glenthorne.sutton.sch.uk

 

Online Kit shop: 

If you've been selected in this seasons Surrey U16s squad you're entitled to purchase some personalised kit, please click on link to above and select and order your kit now.

Surrey U16 Squad 2016/17

Congratulations to all of the following boys who have been succesful and obtained a place in the squad. Please contact Tom/Dave (or both) on the numbers above to provide your most conveinent contact number. Please keep checking the website for updates on match day information.

Max Endersby Tom Williams Ada Okorgheye Maverick Gore Junior Tiensia
Alfie Rule Luke Holis Kyrique Garvey-Williams Jacob Sewell Liam Harvey
Peter Arnold Wayne Ridgley Tyrese Miller Jack Dean Luke Spillane-Davis
Luciano Silano Cameron Grant Prince Reid Exauce Dittu Ulukan Avsar
Rylan John Reuben Collins Joel Fagan Harry Mark Konstantinos Kyprianou

As all boys are aware, not everyone will be selected for every game, we all understand it is a long season, therefore players must make themselves available for selection on the dates below (see fixture list)

The section of the website below will be updated a week prior to the fixture informing you if you have been selected.

Well done and good luck this season. 

MATCH DAY SQUAD & INFORMATION

Squad for: 

Date: 

Venue: 

Meet time: 

KO: 

DON'T BE LATE !!

Kit: Players must turn up in full school uniform (white shirt) with Surrey tie. Playing kit will be provided.

As the squad is continuously growing and developing, please find below the squad that has been chosen for this game:

Fixtures/Results

 

Date

Venue

Opponent

Fixture

Kick Off

Man of the Match

Result

Goalscorers

Tuesday 20th September

Richard Challoner School,

Manor Drive N,

KT3 5PE

N/A

1st Trial

(nominations only)

4.15 pm - 6.30pm

N/A N/A N/A

Tuesday 27th September

Richard Challoner School,

Manor Drive N,

KT3 5PE

N/A

2nd Trial

(invitation only)

4.15pm - 6.30pm N/A N/A N/A

Friday 14th October

GOALS, Elmers End,

Beckenham,

BR3 4EJ

N/A

Selected Squad Training

5.45pm - 7.30pm N/A N/A N/A
Saturday 22nd October

Hampton School,

Hanworth Road,

TW12 3HD

Middlesex

SEESFA League

11am (GRASS) Tom Williams

Won

2 - 1

Gore

Spillane-Davis

Saturday 5th November

Fulham Training Ground,

Motspur Park, New Malden,

KT3 6PT

Unique FA Scholars

Friendly

2pm (4G) N/A

Lost 

8 - 0 

N/A
Friday 18th November

GOALS, Elmers End,

Beckenham,

BR3 4EJ

N/A

Selected Squad Training

5.45pm - 7.30pm N/A N/A N/A
Saturday 26th November

Southampton University,

Wide Lane,

SO50 5PE

Hampshire

National Cup

Round 2

10.45am (GRASS)
Cameron Grant

Lost

6 - 2

Spillane-Davis

Grant

Saturday 28th January

Faversham Town FC,

Salters Lane, Faversham,

ME13 8YD

Kent

SEESFA League

12pm (GRASS) Harry Mark

Drew

2 - 2

Spillane-Davis

Tiensia

Saturday 11th February

Surrey Sports Park, Richard Meyjes Road, GU2 7AD

Hampshire

SEESFA League

12.30 pm (3G) Ada Okorogheye

Drew 

3 - 3

Spillane-Davis (2)

Sewell

Saturday 25th February

Surrey Sports Park, Richard Meyjes Road, GU2 7AD

Sussex

SEESFA League

12.30 pm (3G) Rylan John Won 2-0

Ridgley

Garvey-Williams

Saturday 25th March

Weydon School, Weydon Lane, Farnham GU9 8UG Norfolk

SEESFA Semi Final

3pm (3G) Harry Mark

Lost

2 - 1

Sewell

League Table

Team W D L F A +/- Pts
Surrey 4 2 2 9 6 + 3
Middlesex 4 2 1 1 6 5 +1 7
Sussex 4 2 0 2 8 5 + 3 6
Hampshire 4 1 2 1 8 9 - 1
Kent 4 0 1 3 4 10 - 6 1

You can also follow us on twitter @SurreySchoolsFA for updates and the latest news as it breaks!